Aktywne dzieci zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2 w późniejszym okresie życia.

9 maja, 2021 0 przez admin

Aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć łagodne stany zapalne u dzieci, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w późniejszym okresie życia.

Dzieciom aktywnym fizycznie łatwiej będzie zachować dobre zdrowie, gdy dorosną. Naukowcy z Finlandii zbadali to bardziej szczegółowo w badaniu opublikowanym w European Journal of Sport Science. Naukowcy przyjrzeli się związkowi między aktywnością fizyczną, siedzącym trybem życia, dietą, zawartością tkanki tłuszczowej i stanem zapalnym o niskim stopniu nasilenia u 390 dzieci w wieku od 6 do 8 lat.

Głównymi przyczynami, kiedy występuje cukrzyca typu 2, są brak aktywności i otyłość. W ostatnich latach naukowcy odkryli dowody na to, że stan zapalny o niskim stopniu nasilenia w organizmie (zapalenie ogólnoustrojowe) charakteryzujący się zwiększoną ilością krążących biomarkerów w stanie zapalnym (CRP o wysokiej czułości, hs-CRP) również może być ważnym czynnikiem sprawczym. Ten związek jest wzmocniony odkryciami wskazującymi, że zdrowa dieta i zwiększona aktywność fizyczna zmniejszają skłonność do ogólnoustrojowych stanów zapalnych.

Zapalenia i ryzyko.

Aktywność fizyczną i czas siedzący mierzono za pomocą połączonego monitora tętna i czujnika ruchu, natomiast stan zapalny o niskim stopniu nasilenia mierzono za pomocą biomarkerów z próbek krwi (hs-CRP, leptyna, interleukina-6).
Naukowcy w swoim przeglądzie badania twierdzą, że osoby ze stanem zapalnym w dłuższej perspektywie mogą mieć znacznie zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 lub choroby układu krążenia. Badanie wykazało, że dzieci, które były bardziej aktywne fizycznie i mniej siedziały, miały zdrowszy profil zapalny niż dzieci, które były mniej aktywne.

Nadwaga i dieta.

Wyniki badania wykazały również, że najmniej aktywne dzieci miały niezdrowe profile zapalne, co zdaniem naukowców stwarza ryzyko wystąpienia różnych chorób w miarę starzenia się.
Głównym przesłaniem wynikającym z wyników jest to, że zwiększenie aktywności fizycznej i skrócenie czasu siedzącego są kluczem do zapobiegania stanom zapalnym o niskim stopniu nasilenia od dzieciństwa. Jest to szczególnie ważne w przypadku otyłych dzieci.

Wyniki badania sugerują również, co następuje: pozytywny wpływ dużej aktywności fizycznej i niewielkiego siedzącego czasu na stan zapalny można częściowo wyjaśnić pozytywnym wpływem aktywności na skład ciała. Niska aktywność fizyczna, niezdrowa dieta i otyłość to najbardziej niekorzystne połączenie.

Zobacz również:
ile kosztuje przegląd roweru
ćwiczenia w domu
trening z trenerem
fizjoterapia w domu
ćwiczenia przy biurku
Polecane artykuły na naszej stronie. Zobacz koniecznie.