Fizjoterapia w domu

17 stycznia, 2021 0 przez admin

Fizjoterapia w domu. Jak zadbać o zdrowie we własnych 4 ścianach?

W dobie koronawirusa drzwi wielu specjalistycznych gabinetów zamknęły się dla pacjentów. Wciąż możemy jednak zadbać o swoje zdrowie wybierając zabiegi takie jak fizjoterapia w domu. Pod tym terminem kryje się zarówno wizyta domowa profesjonalisty, jak i ćwiczenia, które można wykonywać we własnym zakresie. Poznaj bliżej fizjoterapię z domu!

Zobacz inne popularne wpisy:

ile kosztuje przegląd roweru
ćwiczenia w domu
trening z trenerem
ćwiczenia przy biurku
Najpopularniejsze i polecane wpisy

Fizjoterapia domowa pod okiem profesjonalisty

Fizjoterapia w domu jest jedną z usług, które w czasie pandemii znacząco zyskały na popularności. W ramach takiej wizyty w mieszkaniu pacjenta pojawia się fizjoterapeuta, który na miejscu pomaga pacjentowi w wykonaniu poszczególnych ćwiczeń lub sam przeprowadza różne czynności medyczne. Taka usługa najczęściej obejmuje również porady dostosowane do sytuacji pacjenta.

Co do zasady, fizjoterapia domowa nie jest jednak przeznaczona dla wszystkich. Istnieją bowiem wskazania, które są jednoznaczną przesłanką do zamówienia wizyty domowej. Są to:

  • Rozległe kontuzje uniemożliwiające poruszanie się na duże odległości.
  • Uszkodzenia centralnego i obwodowego układu nerwowego istotnie wpływające na możliwość ruchu.
  • Inne choroby przewlekłe powodujące problemy z poruszaniem się lub problemy z orientacją w terenie.

W przypadku fizjoterapii w domu przeprowadzanej prywatnie spełnienie ww. warunków nie jest wymagane – wystarczy uiścić opłatę, by przywitać fizjoterapeutę w swoim domu i tym samym zaoszczędzić czas.

Jak wygląda fizjoterapia w domu?

Fizjoterapia w domu wymaga przygotowania odpowiedniego miejsca. W zależności od prowadzonej terapii, może to być przestrzeń do ćwiczeń lub wygodne łóżko, które przyda się w przypadku np. Kinezyterapii. Czasem do przeprowadzenia usługi wymagany jest również specjalistyczny sprzęt, który albo trzeba zakupić we własnym zakresie, albo dostarczany jest przez fizjoterapeutę.

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne w domu

W czasie samych zajęć profesjonalista dobiera zestaw ćwiczeń do potrzeb osoby chorej i specyfiki jej dolegliwości. W dużej części przypadków sesje zawierają różnorodne ćwiczenia i techniki dla osiągnięcia lepszych rezultatów. Bardzo często zdarza się, że kolejne spotkania z medykiem różnią się między sobą. Może to mieć podstawę w chęci zaangażowania różnych części ciała w proces leczenia, jak również zwiększenie zainteresowania pacjenta w ćwiczeniach – co przydaje się szczególnie w przypadku młodszych klientów.

Fizjoterapia w domu na własną rękę

Fizjoterapia w domu może być także przeprowadzana we własnym zakresie. Należy jednak przedtem skonsultować ten wybór z lekarzem lub fizjoterapeutą – pomoże on dobrać odpowiednie ćwiczenia, które nie będą nadwyrężać pacjenta w zbyt dużym zakresie. Zdarza się również, że domowa aktywność jest wręcz zalecana przez specjalistów, gdyż pomaga w zachowaniu ciągłości postępów między kolejnymi sesjami.

Niezależnie od przyczyny, z jakiej fizjoterapia w domu jest nam potrzebna, podczas wykonywania ćwiczeń należy przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jego podstawą jest przede wszystkim wiedza medyczna, którą można uzyskać u lekarza lub u fizjoterapeuty. Odpowiedni specjaliści pomogą w doborze ćwiczeń i upewnią się, że przy obecnym stanie zdrowia nie zagrażają one pacjentowi. Warto również zadbać o odpowiedni sprzęt do fizjoterapii, również dostosowany do specyfiki medycznych problemów. Pomoże on osiągać lepsze efekty i utrzymywać postępy leczenia także między spotkaniami ze specjalistą lub po zakończeniu całego leczenia.