Fizjoterapia

17 grudnia, 2021 0 przez admin

Co robi fizjoterapeuta

Wiele osób zastanawia się co robi fizjoterapeuta. Czym się zajmuje? Niektórzy mogą sądzić, że fizjoterapia to tylko takie głaskanie bez ładu i składu. W końcu każdy mniej więcej wie, jak wykonać masaż prawda? Nic bardziej mylnego. Postaram się w przystępny sposób wytłumaczyć co robi fizjoterapeuta, aby korzystanie z jego usług było powszechniejsze i bardziej świadome.

Po pierwsze należy podkreślić, że fizjoterapeuta to zawód medyczny. Żeby zostać fizjoterapeutą należy skończyć studia, jednolite lub dwustopniowe. W zawodzie można jeszcze spotkać techników fizjoterapii, którzy nie mają wykształcenia wyższego. Takie osoby nie mogą tytułować się fizjoterapeutą, choć niewątpliwie mają pewne podstawowe kompetencje fizjoterapeutyczne. Studia fizjoterapeutyczne to dla większości fizjoterapeutów dopiero początek kształcenia. Wielu z nich kontynuuje naukę w ramach różnych dodatkowych szkoleń. Szkolenia fizjoterapeutyczne obejmują bardzo wiele metod, nie sposób wszystkich wymienić. Część z metod dedykowana jest pacjentom w określonym wieku, lub z określonymi schorzeniami. Dla przykładu metoda Vojty albo Bobath dedykowana jest niemowlętom, podczas gdy PNF została stworzona z myślą o leczeniu schorzeń neurologicznych. Niektóre z metod są bardziej uniwersalne, inne pomagają w konkretnych typach schorzeń. Niektórzy fizjoterapeuci mocno się specjalizują i zajmują się na przykład wyłącznie rehabilitacją ręki, inni znają się głównie na rehabilitacji wad postawy, a jeszcze innych kręci rehabilitacja ortopedyczna lub fizjoterapia neurologiczna. Bardzo ciekawą i zyskującą popularność specjalizacją jest fizjoterapia uroginekologiczna, dedykowana kobietom, które cierpią na przykład na nietrzymanie moczu po porodzie. Tą gałęzią fizjoterapii zajmują się głównie kobiety. To bardzo niszowe zajęcie, ale specjaliści tego rodzaju nie narzekają na brak zajęcia, zwłaszcza że świadomość społeczna intymnych problemów ciągle rośnie i panie przestają się wstydzić szukania pomocy w swoich niejednokrotnie krępujących dolegliwościach.

Jak się okazuje odpowiedź na pytanie co robi fizjoterapeuta staje się coraz bardziej skomplikowana im bardziej zagłębiamy się w temat. To, co robi fizjoterapeuta kiedy zgłasza się do niego pacjent zależy w dużej mierze od orientacji zawodowej fizjoterapeuty, od rodzaju schorzenia z jakim pacjent się zgłasza, oraz od jego wieku. Postępowanie z dziećmi urodzonymi przedwcześnie, które doświadczyły udaru krwotocznego będzie się różnić od postępowania z osobą dorosłą w analogicznej sytuacji. Mimo to możemy założyć, że fizjoterapeuci mają do dyspozycji kilka działań ukierunkowanych na leczenie zaburzeń i promowanie zdrowia.

Diagnostyka w fizjoterapii

Po pierwsze fizjoterapeuta przeprowadza diagnozę. Diagnostyka w fzjoterapii jest dokonywana za pomocą testów. Dobry fizjoterapeuta ma do dyspozycji wiele testów, dzięki którym może sprawdzić funkcjonowanie tkanek pacjenta. Zwykle odbywa się to za pomocą badania palpacyjnego lub proszenia pacjenta o wykonanie określonych czynności. Fizjoterapeuta może także sprawdzać ruchomość kończyn i zakres tej ruchomości. Gdy widzi w którym momencie pojawia się ból, może łatwiej zrozumieć jego przyczynę.

Diagnostyka w fizjoterapii może być również wykonywana z pomocą różnych urządzeń. Czasem jest to zwyczajne USG, czasem bardziej skomplikowane aparatury do biofeedbeku, a czasem wiaderko. Tak, za pomocą wiaderka można wykonać pomiar równowagi. Fizjoterapeuci znają takie sztuczki. Należy przy tym wspomnieć, że fizjoterapeuta nie może wykonać opisu USG, tym zajmuje się lekarz ortopeda. Może za to przy pomocy aparatury sprawdzić funkcjonowanie jakiejś struktury oraz struktur sąsiednich i na tej podstawie wyprowadzić tezę o przyczynie nieprawidłowości. Diagnostyka w fizjoterapii jak i w każdej innej dziedzinie medycznej to podstawa skutecznego leczenia.

Terapia manualna w fizjoterapii

Fizjoterapia kojarzy się z dotykiem, masażem. Terapia manualna w fizjoterapii nie sprowadza się jedynie do rozluźniania pewnych struktur. Do prawidłowego i skutecznego zastosowania terapii manualnej niezbędna jest rozległa wiedza anatomiczna.  Trzeba mieć pojęcie o budowie anatomicznej, żeby móc skutecznie pomagać. Dobry fizjoterapeuta ma w małym palcu nie tylko wiedzę o układzie kostno-mięśniowym, ale także rozumie pojęcia z zakresu neurologii i zna lokalizację i budowę narządów wewnętrznych. Terapia wisceralna – na trzewiach – obejmuje często masaż brzucha. W brzuchu znajduje się naprawdę dużo organów o specyficznych funkcjach i lokalizacji, trzeba wiedzieć jakich efektów należy się spodziewać po uciśnięciu określonego miejsca.

Ćwiczenia w fizjoterapii

Fizjoterapeuta niejednokrotnie – a właściwie prawie zawsze zleca ćwiczenia. Przyczyną wielu dolegliwości jest niewłaściwy styl życia i szkodliwe nawyki. Zachęcanie do ćwiczeń to obecnie konieczność, niestety materiał jest oporny. Czasem dlatego, że ćwiczenia w fizjoterapii bywają nudne, czasem dlatego, że przemęczeni pacjenci oczekują rozwiązań, które nie dokładają pracy. Prawdą jest, że dobry fizjoterapeuta potrafi tak dobrać ćwiczenia, żeby pacjent był skłonny je wykonywać.

Bardzo ważne jest także nawiązanie odpowiedniej relacji terapeutycznej. Kompetentny fizjoterapeuta, który tłumaczy pacjentowi jego schorzenie wzbudza zaufanie i szacunek, zwłaszcza jeśli jest otwarty na pytania i wątpliwości pacjenta. Takiej osobie łatwiej jest zaufać i stosować się do jej zaleceń, wykonywać ćwiczenia i kontynuować je, nawet długo po uzyskaniu poprawy klinicznej.

https://medycynaholistyczna.com.pl/

Warto zauważyć, że ćwiczenia zlecane przez fizjoterapeutę nie zawsze obejmują jakieś konkretne, niecodzienne czynności. Czasem fizjoterapeuta zwraca uwagę na nieergonomiczną, szkodliwą postawę ciała. Od fizjoterapeuty można się dowiedzieć jak bezpiecznie się schylać albo jaką postawę najlepiej przyjąć przy biurku w pracy. U osób z płaskostopiem bardzo ważne jest prawidłowe stanie i chodzenie na bosaka. Dla pacjentek z nietrzymaniem moczu ważne jest, by nauczyć się prawidłowo kichać, w taki sposób żeby nie obciążać nadmiernie mięśni dna miednicy. Te informacje nie należą do wiedzy powszechnej, a mogą być ekstremalnie praktyczne. Zmiana w obrębie jednego niewłaściwego nawyku generalizuje się też na inne czynności, dzięki czemu można osiągnąć spektakularne efekty w zakresie poprawy jakości życia i zdrowia.

Odpowiedź na pytanie co robi fizjoterapeuta jest jak widać bardzo obszerna, nie sposób w jednym krótkim artykule uwzględnić mnogości objawów i metod pracy. Warto zawsze się dowiedzieć w jakiej orientacji teoretycznej porusza się wybrany przez nas specjalista. Fizjoterapeuta holistyczny będzie brał pod uwagę nie tylko to, jak funkcjonuje organizm, weźmie pod uwagę także umysł. Czasem samo rozluźnianie mięśni i powięzi nie jest wystarczające, jeśli pacjent doświadcza przewlekłego stresu albo skutków traumy emocjonalnej. Nie wszyscy fizjoterapeuci biorą pod uwagę czynnik emocjonalny, co wydaje się być niekorzystne, a w każdym razie mniej efektywne od podejścia holistycznego. Bruksizm (zgrzytanie zębami w nocy ) jest przykładem schorzenia, które często sprowadza ludzi do gabinetu fizjoterapeuty, a czynniki emocjonalne są bardzo istotne w jego powstaniu. Sama fizjoterapia może się okazać niewystarczająca, chyba że fizjoterapeuta ma przygotowanie teoretyczne w zakresie relaksacji i podstaw psychologii. Jeszcze lepiej, jeśli pracuje w wielospecjalistycznym zespole, gdzie może zasięgnąć opinii innych specjalistów. Czasem w tego rodzaju zespołach znajduje się psycholog kliniczny lub psychoterapeuta, a także lekarze różnych specjalności. Współpraca wielu specjalistów różnych dyscyplin daje dobre rezultaty.