Pulsoksymetry – działanie, wyniki. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

22 kwietnia, 2021 0 przez admin

Pulsoksymetry to niewielkie urządzenia, które mają ogromne znaczenie w leczeniu osób z bardzo różnorodnymi schorzeniami. Pozwalają one bowiem na mierzenie saturacji krwi, czyli nasycenia jej tlenem. Jak wykonać to badanie, by dało miarodajne wyniki i co jeszcze należy wiedzieć, stosując pulsoksymetry?

Jak działają pulsoksymetry?

Badanie pulsoksymetrem jest całkowicie bezinwazyjne i można je wykonywać samodzielnie. Urządzenie to działa przez skórę na zasadzie oznaczania wysycenia krwi tlenem przez wykorzystanie promieniowania optycznego pochłanianego przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych. Na podstawie pomiaru oblicza się stopień nasycenia hemoglobiny tlenem. Dzięki wykorzystaniu tej technologii pulsoksymetry są w stu procentach bezpieczne i można je stosować przy pacjentach w każdym stanie.

Kiedy warto stosować pulsoksymetry?

Pulsoksymetry mają wiele różnych zastosowań. Najczęściej wykorzystuje się je jednak w przypadku osób, które mają problemy oddechowe ze względu na choroby – w tym także COVID-19. Pulsoksymetry są również zalecane przy chorobach serca, nadciśnieniu, cukrzycy czy w przypadku pacjentów, którzy wymagają nieustannego monitorowania stanu zdrowia (np. po wypadkach). Często korzystają z nich także kobiety w ciąży.

Wyniki badania pulsoksymetrem – normy

Pulsoksymetry pokazują wyniki pomiarów w skali od 0 do 100 procent. Wyniki w normie mieszczą się w przedziale od 95 do 99 procent saturacji – z założeniem, że znajdujemy się stosunkowo nisko nad poziomem morza. W większości przypadków zalecane jest ustawienie alarmu w pulsoksymetrze przy spadku nasycenia tlenem poniżej tej wartości i skonsultować ją z lekarzem w przypadku utrzymywania się takiego stanu. W momencie, gdy pulsoksymetry wykażą gwałtowne pogorszenie, konieczne jest wezwanie pogotowia do pacjenta.

Jak prawidłowo wykonać badanie pulsoksymetrem?

W momencie wykonywania badania pulsoksymetry należy zakładać na palec wskazujący dowolnej ręki. Nie mogą one zostać nałożone na plaster, opatrunek czy jakąkolwiek inną warstwę, która mogłaby oddzielić urządzenie od skóry. Badanie mogą utrudniać także długie paznokcie czy lakiery, w związku z czym przed użyciem pulsoksymetru najlepiej będzie je usunąć. Nie można z nich również korzystać gdy ręce są rozgrzane, wychłodzone bądź mokre.

Gdzie kupić wysokiej jakości pulsoksymetry?

Decydując się na zakup pulsoksymetru postaw na wysoką jakość tego urządzenia. W sklepie nieograniczeni.com znajdziesz pulsoksymetry znanych marek, które zapewnią Ci dużą dokładność pomiaru i pozwolą Ci zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.