Trening z trenerem

17 stycznia, 2021 0 przez admin

Trening personalny. Wszystko co musisz wiedzieć o treningu z trenerem

Brak motywacji, kłopoty z kondycją czy powtarzalne ćwiczenia to kłopoty, które często skłaniają nas do rozważania nowych rozwiązań w dziedzinie aktywności fizycznej. Jednym z nich jest trening personalny, czyli trening z trenerem, który w czasie trwania sesji jest na wyłączność jednej osoby. Sprawdź wszystko, co musisz wiedzieć o tego rodzaju usługach!

Jak wygląda trening personalny z trenerem?

Trening personalny, jak sama nazwa wskazuje, jest w stu procentach dostosowany do klienta. Zazwyczaj pierwsza prywatna sesja treningowa z trenerem rozpoczyna się od ustalenia priorytetów ćwiczącego oraz przeciwwskazań zdrowotnych, które mogą utrudniać bądź uniemożliwiać wykonanie niektórych ćwiczeń. Następnie trener w porozumieniu z klientem wyznacza jego cele i układa plan ćwiczeń prowadzący do jego realizacji.

Trening personalny w najbardziej ogólnym ujęciu wygląda jak samodzielny trening. Składa się on z rozgrzewki, właściwego treningu i jego końcowej części, w której organizm wycisza się po wysiłku. Zazwyczaj jedna sesja trwa około 30 do 90 minut. W trakcie kolejnych sesji zmienia się czas treningu, jego intensywność, a także wykonywane ćwiczenia. Przez cały ten czas trener pozostaje do dyspozycji ćwiczącego. 

Co daje trener personalny na treningu?

Trening personalny to gwarancja perfekcyjnego przygotowania każdej sesji od jej początku do samego końca. Głównym zadaniem trenera jest bowiem zapewnienie ćwiczącemu wszystkiego, co mogłoby mu się przydać – od sprzętu po konkretny plan treningowy do zrealizowania w określonym czasie. Dodatkowo trener przez cały trening jest do dyspozycji swojego klienta. Dzięki temu może on dobierać najlepsze ćwiczenia, poprawiać technikę ich wykonania i zamieniać je na inne wtedy, gdy okażą się zbyt wymagające dla ćwiczącego.

Dobry trening z trenerem nie kończy się jednak po powrocie do szatni. Wykwalifikowany i doświadczony specjalista powinien także służyć radami dotyczącymi ćwiczeń poza umówionymi sesjami czy innych aktywności wpływających na cały styl życia. Często trenerzy personalni układają swoim klientom diety czy rozpisują plany treningowe na dni, w których sesje ćwiczeniowe się nie odbywają.

Jaki powinien być idealny trener?

Dobry trener oferujący treningi personalne przede wszystkim powinien być skarbnicą wiedzy – zarówno tej zdobytej w praktyce, jak i tej książkowej. Informacje o motoryce ruchu czy fizjoterapii są niezbędne w jego pracy. Dzięki temu pomoc trenera może przełożyć się nie tylko na wyniki sportowe, ale także na całą zmianę trybu życia, w tym także żywienia. Jednocześnie wszystkie te cenne informacje muszą być dopasowane do konkretnego klienta i jego celów – bez tego osiągnięcie sukcesu będzie znacznie trudniejsze.

Trening personalny powinien się także opierać na zaangażowaniu trenera. Często to właśnie od jego podejścia zależy końcowy sukces podopiecznego. Trener personalny stojący z boku ze wzrokiem utkwionym w telefonie to zły przykład szczególnie dla tych osób, które mają problemy z przyłożeniem się do wykonywanych ćwiczeń. Trening personalny to bowiem nie tylko okazja do poprawienia swojej kondycji, ale także zwiększenia motywacji do dalszych ćwiczeń.