Trening z trenerem

17 stycznia, 2021 0 przez admin

Brak motywacji, kłopoty z kondycją czy powtarzalne ćwiczenia to kłopoty, które często skłaniają nas do rozważania nowych rozwiązań w dziedzinie aktywności fizycznej. Jednym z nich jest trening personalny, czyli trening z trenerem, który w czasie trwania sesji jest na wyłączność jednej osoby. Sprawdź wszystko, co musisz wiedzieć o tego rodzaju usługach!

Zobacz inne popularne wpisy:

ile kosztuje przegląd roweru
ćwiczenia w domu
fizjoterapia w domu
ćwiczenia przy biurku
Najpopularniejsze i polecane wpisy

Jak wygląda trening personalny z trenerem?

Trening personalny (z trenerem), jak sama nazwa wskazuje, jest w stu procentach dostosowany do klienta. Zazwyczaj pierwsza prywatna sesja treningowa z trenerem rozpoczyna się od ustalenia priorytetów ćwiczącego oraz przeciwwskazań zdrowotnych, które mogą utrudniać bądź uniemożliwiać wykonanie niektórych ćwiczeń. Następnie trener w porozumieniu z klientem wyznacza jego cele i układa plan ćwiczeń prowadzący do jego realizacji.

Trening personalny w najbardziej ogólnym ujęciu wygląda jak samodzielny trening, który jest jednak nadzorowany przez doświadczonego specjalistę. Składa się on z rozgrzewki, właściwego treningu i jego końcowej części, w której organizm wycisza się po wysiłku. Zazwyczaj jedna sesja trwa około 30 do 90 minut. W trakcie kolejnych sesji zmienia się czas treningu, jego intensywność, a także wykonywane ćwiczenia. Przez cały ten czas trener pozostaje do dyspozycji ćwiczącego, odpowiada na jego pytania i monitoruje jego stan zdrowia.

Co daje trener personalny na treningu?

Trening z trenerem to gwarancja perfekcyjnego przygotowania każdej sesji od jej początku do samego końca. Głównym zadaniem trenera jest bowiem zapewnienie ćwiczącemu wszystkiego, co mogłoby mu się przydać – od sprzętu po konkretny plan treningowy do zrealizowania w określonym czasie. Dodatkowo trener przez cały trening jest do dyspozycji swojego klienta. Dzięki temu może on dobierać najlepsze ćwiczenia, poprawiać technikę ich wykonania i zamieniać je na inne wtedy, gdy okażą się zbyt wymagające dla ćwiczącego.

Dobry trening z trenerem nie kończy się jednak po powrocie do szatni. Wykwalifikowany i doświadczony specjalista powinien także służyć radami dotyczącymi ćwiczeń poza umówionymi sesjami czy innych aktywności wpływających na cały styl życia. Często trenerzy personalni układają swoim klientom diety czy rozpisują plany treningowe na dni, w których sesje ćwiczeniowe się nie odbywają. Podczas treningu personalnego można również zadawać pytania, które w czasie grupowej sesji w ogóle by nie padły ze względu na z góry narzucone tempo ćwiczeń.

Jaki powinien być idealny trener?

Dobry trener oferujący treningi personalne z trenerem przede wszystkim powinien być skarbnicą wiedzy – zarówno tej zdobytej w praktyce, jak i tej książkowej. Informacje o motoryce ruchu czy fizjoterapii są niezbędne w jego pracy. Dzięki temu pomoc trenera może przełożyć się nie tylko na wyniki sportowe, ale także na całą zmianę trybu życia, w tym także żywienia. Jednocześnie wszystkie te cenne informacje muszą być dopasowane do konkretnego klienta i jego celów – bez tego osiągnięcie sukcesu będzie znacznie trudniejsze.

Trening personalny z trenerem powinien się także opierać na zaangażowaniu trenera. Często to właśnie od jego podejścia zależy końcowy sukces podopiecznego. Trener personalny stojący z boku ze wzrokiem utkwionym w telefonie to zły przykład szczególnie dla tych osób, które mają problemy z przyłożeniem się do wykonywanych ćwiczeń. Trening personalny to bowiem nie tylko okazja do poprawienia swojej kondycji, ale także zwiększenia motywacji do dalszych ćwiczeń.

Dlaczego warto wybrać trening z trenerem (personalny)?

Powodów przemawiających za wyborem treningu personalnego jest bardzo wiele – w tym też takie, które zależą tylko i wyłącznie od nastawienia i celów ćwiczącego. Istnieje jednak kilka uniwersalnych przyczyn, które przemawiają za zatrudnieniem profesjonalnego trenera. Są to:

  1. Dowolne ustalanie godzin treningów. Zajęcia są tylko i wyłącznie dla Ciebie, a nie – jak to ma miejsce w przypadku grup sportowych – Ty dla zajęć. Godziny i miejsca treningów są ustalane indywidualnie tak, aby dla Ciebie było to najwygodniejsze. Jedynym ograniczeniem jest tu grafik trenera, który w przypadku szczególnie rozchwytywanych profesjonalistów może niekiedy być pełen.
  2. Bezpośredni kontakt. Nie musisz się zastanawiać, czy przekrzyczysz swoją grupę, gdy chcesz zadać jakieś pytanie. Przez całą sesję Twój trener jest tuż koło Ciebie i chętnie rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Najczęściej może Ci on też pomóc w ustaleniu diety czy dobraniu ćwiczeń na dni, w których nie spotkasz się z nim na siłowni.
  3. Indywidualne podejście. Trener dopasuje ćwiczenia z Twojego planu do Twoich możliwości, przebytych kontuzji czy celów, które zamierzasz osiągnąć. Dzięki temu masz pewność, że zrealizujesz swoje założenia jeszcze szybciej!
  4. Poprawa techniki ćwiczeń. Ćwicząc w grupie nigdy nie masz pewności, czy poprawnie wykonujesz wszystkie ruchy. Stojący obok Ciebie trener, który będzie Twoim towarzyszem na cały okres treningu personalnego, od razu wyłapie wszystkie Twoje błędy. Dzięki temu zapobiegniesz licznym kontuzjom i szybciej osiągniesz pożądane rezultaty.
  5. Większa motywacja. Ćwicząc samodzielnie lub z grupą często tracisz chęci, co kończy się mniej satysfakcjonującą sesją treningową. Trener nie da Ci tej możliwości – jego uwaga sprawi, że będziesz przykładał większą wagę do każdego ruchu i łatwiej znajdziesz przyjemność w aktywności fizycznej, nawet wtedy, gdy będziesz miał gorszy dzień.
  6. Bezpieczeństwo. Niespodziewane kontuzje czy zasłabnięcia mogą zdarzyć się każdemu. Doświadczony trener wyłapie pierwsze ich objawy i będzie w stanie zareagować, zanim konsekwencje nagłego pogorszenia stanu zdrowia będą już widoczne. Co więcej, jego uwagi i pomoc to cenny element zapobiegania niepotrzebnym urazom.
  7. Szybsze rezultaty. To powód, dla którego tak wiele osób decyduje się na skorzystanie z oferty treningów z trenerem (personalnych). Tego rodzaju sesje to klucz do naprawdę imponujących przemian, na które składają się wszystkie powyższe zalety zatrudnienia profesjonalisty. Jeśli zależy Ci na szybkich postępach, które nie będą miały negatywnego wpływu na Twój stan zdrowia, trening personalny z trenerem to propozycja dla Ciebie.

Sprawdź jak może wyglądać Twój trening z trenerem